SVKG Sprintrace resultat 2015

Regler för poängberäkning

Varje ekipage kör mot tidtagning ensam där bästa tid för dagen poängberäknas. Vid sammanstötning med kona görs tidstillägg med en till fem sekunder. Poäng utdelas i ordning efter bästa tid med 20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och 1 poäng. Om det finns fler förare än antal poängvärden i serien får varje ytterligare förare som deltagit 1 poäng.

Totalställning

Förare Vårgårda 28/6 Stora Holm 1/8 Stora Holm 22/8 A Stora Holm 22/8 B Stora Holm 19/9 Total-poäng
Klass A
Nyman Arne 16p 20p 18p 20p 18p 92p
Rosell Niklas 18p 18p 20p 14p 16p 86p
Rydquist Jan-Erling 20p 14p 10p 16p 20p 80p
Östberg Claes 10p 16p 16p 18p 12p 72p
Itskowitz Lars-Göran 1p 10p 14p 9p 10p 44p
Backman Sami   12p 9p 10p 9p 40p
Nyman Björn 1p 7p 1p 12p 14p 35p
Sannes Lasse   9p 8p 8p 7p 32p
Nordin Mikael 6p 8p 12p 1p   27p
Johansson Krister 1p 4p 1p 7p 6p 19p
Konsa Henrik   5p     8p 13p
Sundfors Kenneth 14p         14p
Zackrisson Johan 12p         12p
Redebratt Mattias 9p         9p
Ola Benson 8p         8p
Hillerström Torbjörn 7p         7p
Konsa Martin   6p       6p
Karlsson Johnny 5p         5p
Andersson Christer 4p         4p
Jorpes Erik 3p         3p
Wilborg Alexander 2p         2p
Andersson Jonas 1p         1p
Pettersson Thobias 1p         1p
Klass B
Plonaitis Kaj 14p 18p 16p 14p 20p 82p
Thorsvret Martin 12p 16p 18p 16p 16p 78p
Söderberg Gert     20p 20p 18p 58p
Widfeldt Göran   10p 14p 10p 14p 48p
Odsell Olle   20p 1p 18p   39p
Valkonen Mauri 1p   12p 12p 12p 37p
Ivarsson Peter 16p 14p       30p
Gustavsson Peter 20p         20p
Birath Albin 18p         18p
Stomberg Mikael   12p       12p
Axelsson Tomas 10p         10p
Bark Peter 9p         9p
Björnsson Anders   9p       9p
Lindqvist Andreas 8p         8p
Carlson Philip 7p         7p
Börjesson Henrik 6p         6p
Dunert Ingemar 5p         5p
Klass C
Christensen Jonas 20p 20p 20p 18p 18p 96p
Kärrqvist Oscar 18p 18p 18p 20p 16p 90p
Blomquist Mats 14p 12p 16p 14p 12p 68p
Niemand Marek   16p 14p 16p 14p 60p
Larsson Gunnar 10p 14p 10p 12p   46p
Gleed Nicholas     12p 9p 10p 31p
Reintz Mattias 12p 10p       22p
Carlson Philip         20p 20p
Adelsson Per     9p 10p   19p
Johansson Stefan 16p         16p
Girls Only
Rosenberg Christina 1p 20p 18p 18p 18p 75p
Backman Minna     20p 20p 20p 60p

Vårgårda 28/6

Förare Stint 1   Stint 2   Bästa tid Poäng
Klass A
Rydquist Jan-Erling

Jeguar 87
53,95   *   53,95 20p
Rosell Niklas

BMW M3
54,17   55,52   54,17 18p
Nyman Arne

Rush R1
*   54,25   54,25 16p
Falck Pierre

Lotus Super 7
55,69   57,99   55,69 **
Blomqvist Niklas

Mitsubishi
61,91   55,69   55,69 **
Sundfors Kenneth

Porsche 944 Turbo
56,16   55,78   55,78 14p
Zackrisson Johan

Lotus
56,48   61,01   56,48 12p
Östberg Claes

Ford GT40
56,68   56,71   56,68 10p
Andersson Johannes

Mitsubishi
58,05   *   58,05 **
Redebratt Mattias

BMW E46 M3
*   58,17   58,17 9p
Benson Ola

Nissan 200
*   59,88   59,88 8p
Hillerström Torbjörn

Porsche 911
62,05   *   62,05 7p
Nordin Mikael

Chevrolet Camaro
64,55   63,42   63,42 6p
Karlsson Johnny

Open Speedster
63,80   *   63,80 5p
Andersson Christer

Chevrolet Corvette
*   66,59   66,59 4p
Jorpes Erik

Mk Indy Super 7
*   69,17   69,17 3p
Wilborg Alexander

BMW Z3M Coupé
*   71,36   71,36 2p
Andersson Jonas

Volvo 244 Turbo
*   *   * 1p
Itskowitz Lars-Göran

McLaren
*   *   * 1p
Johansson Krister

Chevrolet Corvette
*   *   * 1p
Nyman Björn

Caterham
*   *   * 1p
Pettersson Thobias

BMW Z3M Coupé
*   *   * 1p
Klass B
Gustavsson Peter

BMW
59,48   55,81   55,81 20p
Birath Albin

Porsche Cayman
57,14   63,28   57,14 18p
Ivarsson Peter

Caterham Super Seven
57,78   *   57,78 16p
Plonaitis Kaj

Lotus Elise S2
57,88   64,78   57,88 14p
Thorsvret Martin

Lotus Elise S1
*   58,39   58,39 12p
Axelsson Tomas

Audi TT
*   59,65   59,65 10p
Bark Peter

BMW
*   61,25   61,25 9p
Lindqvist Andreas

Mazda Miata MX-5
62,32   62,91   62,32 8p
Carlson Philip

Cooper Works
*   63,52   63,52 7p
Börjesson Henrik

Chevrolet Corvette C4
89,66   68,77   68,77 6p
Dunert Ingemar

Chevrolet Corvette
*   77,63   77,63 5p
Valkonen Mauri

Lotus Europa
*   *   * 1p
Klass C
Christensen Jonas

Mazda Miata MX-5
59,77   56,27   56,27 20p
Kärrqvist Oscar

Mazda Miata MX-5
62,94   58,92   58,92 18p
Johansson Stefan

Mazda Miata MX-5
59,00   61,50   59,00 16p
Blomquist Mats

Renault 4CV
59,54   65,10   59,54 14p
Reintz Mattias

Smart Roadster Brabus
60,80   60,64   60,64 12p
Larsson Gunnar

Mazda Miata MX-5
71,36   64,35   64,35 10p
Girls Only
Rosenberg Christina

McLaren
*   *   * 1p
*) Ingen tid angiven vid felkörning.
**) Ej medlem.
Dagens bästa tider – klass A: 53,95 Rydquist Jan-Erling, klass B: 55,81 Gustavsson Peter, klass C: 56,27 Christensen Jonas.
Då vi fick PC-problem efter avslutad tävling redovisades bägge tider delat med två, vilket var fel. Dagens bästa tid är taget från snabbast stint i varje klass. Vi ber om ursäkt för detta / Tävling

Stora Holm 1/8

Förare Bästa tid Poäng
Klass A
Nyman Arne

Rush R1
123,97 20p
Rosell Niklas

BMW M3
125,05 18p
Östberg Claes

Ford GT40
  16p
Rydquist Jan-Erling

Jeguar 87
  14p
Backman Sami

Subaru Impreza
  12p
Itskowitz Lars-Göran

McLaren
  10p
Sannes Lasse

MB 350 SLK
  9p
Nordin Mikael

Chevrolet Camaro
  8p
Nyman Björn

Caterham
  7p
Konsa Martin

Porsche 911
  6p
Konsa Henrik

Porsche 911
  5p
Johansson Krister

Chevrolet Corvette
  4p
Klass B
Olle Odsell

Lotus Elise
129,35 20p
Plonaitis Kaj

Lotus Elise S2
  18p
Thorsvret Martin

Lotus Elise S1
  16p
Ivarsson Peter

Caterham
  14p
Stomberg Mikael

Renault C
  12p
Widfeldt Göran

Seat Leon ST Cupra
  10p
Naperotti Peter

BMW
  *
Björnsson Anders

Super S
  9p
Klass C
Christensen Jonas

Mazda Miata MX-5
130,59 20p
Kärrqvist Oscar

Mazda Miata MX-5
  18p
Niemand Marek

Mazda Miata MX-5
  16p
Larsson Gunnar

Mazda Miata MX-5
  14p
Blomquist Mats

Renault 4CV
  12p
Reintz Mattias

Smart Roadster Brabus
  10p
Girls Only
Rosenberg Christina

McLaren
  20p
*) Ej medlem.

Stora Holm 22/8

På grund av en incident (avåkning) i stint 2 lades banan om och alla resultat från den stinten ströks. Resultaten från stint 1 och 3 redovisas som två separata sprintar (A och B) med separat poängtilldelning.

Förare Sprint A   Bästa tid Poäng
Klass A
Rosell Niklas

BMW M3
122,48   122,48 20p
Nyman Arne

Rush R1
124,45   124,45 18p
Östberg Claes

Ford GT40
126,38   126,38 16p
Itskowitz Lars-Göran

McLaren
127,63   127,63 14p
Nordin Mikael

Chevrolet Camaro
137,51   137,51 12p
Rydqvist Jan-Erling

Jeguar 87
137,75 +5 142,75 10p
Backman Sami

Subaru Impreza
139,94 +5 144,94 9p
Sannes Lasse

MB 350 SLK
135,92 +15 150,92 8p
Johansson Christer

Chevrolet Corvette
*   * 1p
Nyman Björn

Caterham
*   * 1p
Klass B
Söderberg Gert

Lotus Elise S1
133,11   133,11 20p
Thorsvret Martin

Lotus Elise S1
139,30   139,30 18p
Plonaitis Kaj

Lotus Elise S2
136,57 +3 139,57 16p
Widfeldt Göran

Seat Leon ST Cupra
150,00 +6 156,00 14p
Valkonen Mauri

Lotus Europa
150,59 +10 160,59 12p
Odsell Olle

Lotus Elise
*   * 1p
Klass C
Christensen Jonas

Mazda Miata MX-5
129,24   129,24 20p
Kärrqvist Oscar

Mazda Miata MX-5
131,41   131,41 18p
Blomqvist Mats

Renault 4CV
135,74   135,74 16p
Niemand Marek

Mazda Miata MX-5
141,63   141,63 14p
Gleed Nicholas

Hyundai Genesis
150,87   150,87 12p
Larsson Gunnar

Mazda Miata MX-5
153,39   153,39 10p
Adelsson Per

Mazda Miata MX-5
165,45 +8 173,45 9p
Girls Only
Backman Minna

Subaru Impreza
153,75   153,75 20p
Rosenberg Christina

McLaren
172,88   172,88 18p
*) Ingen tid angiven vid felkörning.
Bästa tider – klass A: 122,48 Rosell Niklas, klass B: 133,11 Söderberg Gert, klass C: 129,24Christensen Jonas, Girls Only: 153,75 Backman Minna.
Förare Sprint B   Bästa tid Poäng
Klass A
Nyman Arne

Rush R1
127,04   127,04 20p
Östberg Claes

Ford GT40
127,91   127,91 18p
Rydqvist Jan-Erling

Jeguar 87
128,10   128,10 16p
Rosell Niklas

BMW M3
128,45   128,45 14p
Nyman Björn

Caterham
136,85   136,85 12p
Backman Sami

Subaru Impreza
139,32   139,32 10p
Itskowitz Lars-Göran

McLaren
130,11 +19 149,11 9p
Sannes Lasse

MB 350 SLK
146,16 +10 156,16 8p
Johansson Christer

Chevrolet Corvette
184,06 +3 187,06 7p
Nordin Mikael

Chevrolet Camaro
*   * 1p
Klass B
Söderberg Gert

Lotus Elise S1
132,85 +7 139,85 20p
Odsell Olle

Lotus Elise
137,19 +3 140,19 18p
Thorsvret Martin

Lotus Elise S1
143,17 +1 144,17 16p
Plonaitis Kaj

Lotus Elise S2
141,33 +3 144,33 14p
Valkonen Mauri

Lotus Europa
152,47 +10 162,47 12p
Widfeldt Göran

Seat Leon ST Cupra
157,68 +5 162,68 10p
Klass C
Kärrqvist Oscar

Mazda Miata MX-5
133,57   133,57 20p
Christensen Jonas

Mazda Miata MX-5
135,43 +1 136,43 18p
Niemand Marek

Mazda Miata MX-5
141,84   141,84 16p
Blomqvist Mats

Renault 4CV
140,18 +5 145,18 14p
Larsson Gunnar

Mazda Miata MX-5
145,97   145,97 12p
Adelsson Per

Mazda Miata MX-5
151,40 +3 154,40 10p
Gleed Nicholas

Hyundai Genesis
155,98   155,98 9p
Girls Only
Backman Minnadiv class=”model”>Subaru Impreza 158,28   158,28 20p
Rosenberg Christina

McLaren
167,55 +4 171,55 18p
*) Ingen tid angiven vid felkörning.
Bästa tider – klass A: 127,04 Nyman Arne, klass B: 132,85 Söderberg Gert, klass C: 133,57Kärrqvist Oscar, Girls Only: 158,28 Backman Minna.

Stora Holm 19/9

Förare Stint 1   Bästa tid Poäng
Klass A
Rydquist Jan-Erling

Jeguar 87
72,52   72,52 20p
Nyman Arne

Rush R1
73,02   73,02 18p
Rosell Niklas

BMW M3
74,58   74,58 16p
Nyman Björn

Caterham 7
77,21   77,21 14p
Östberg Claes

Ford GT40
78,49   78,49 12p
Itskowitz Lars-Göran

McLaren
78,84   78,84 10p
Sannes Finn

MB 350 SLK
80,87   80,87 *
Backman Sami

Subaru Impreza
81,18   81,18 9p
Åkerman Mats

Porsche Boxster S
81,54   81,54 *
Konsa Hendrik

Porsche 911
84,47   84,47 8p
Sannes Lasse

MS 350 SLK
85,64   85,64 7p
Johansson Krister

Chevrolet Corvette
112,25   112,25 6p
Klass B
Plonaitis Kaj

Lotus Elise S2
76,29   76,29 20p
Söderberg Gert

Lotus Elise S1
77,06   77,06 18p
Thorsvret Martin

Lotus Elise S1
81,90   81,90 16p
Widfeldt Göran

Seat Leon ST Cupra
84,20   84,20 14p
Valkonen Mauri

Lotus Europa
86,15   86,15 12p
Klass C
Carlson Philip

Mazda Miata MX-5
70,74   70,74 20p
Christensen Jonas

Mazda Miata MX-5
76,47   76,47 18p
Kärrqvist Oscar

Mazda Miata MX-5
77,04   77,04 16p
Niemand Marek

Mazda Miata MX-5
78,61   78,61 14p
Blomquist Mats

Renault 4CV
84,04   84,04 12p
Gleed Nicholas

Hyundai Genesis
85,14   85,14 10p
Girls Only
Törnqvist Amanda

Mazda Miata MX-5
90,31   90,31 *
Backman Minna

Subaru Impreza
91,57   91,57 20p
Rosenberg Christina

McLaren
97,41   97,41 18p
*) Ej medlem.
Bästa tider – klass A: 72,52 Rydquist Jan-Erling, klass B: 76,29 Plonaitis Kaj, klass C: 70,74Carlson Philip, Girls Only: 90,31 Törnqvist Amanda.