SVKG Sprintrace resultat 2016

Klasser

Deltagarna delas in i olika klasser baserat på förhållandet mellan vikt och motorstyrka. Följande värden gäller för varje klass – klass A 3,2 Kg/hk, klass B 5,2 Kg/hk och klass C 7,0 Kg/hk.

Regler för poängberäkning

Varje ekipage kör mot tidtagning ensam där bästa tid för dagen poängberäknas. Vid touch av kona, som står kvar, är tidstillägget 1 sekund, flyttad kona ger 3 sekunder och felkörning ger 5 sekunder. Upprepade tidstillägg adderas under stinten. Poäng utdelas i ordning efter bästa tid med 20, 18, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2 och därefter 1 poäng för varje förare som deltagit.

Polestar Trophy 2016

Klassegrare i Rattmuffen Cup 2016, fr v. Emil Löveryd, Niklas Rosell och Jonas Christensen.

Årets klassegrare avslutade sprintsäsongen med en uppgörelse i A Star in a Resonably Priced Car – Polestar Trophy. Emil, Niklas och Jonas har varit grymma i år och det var väldigt spännande att se dem göra upp i samma bil. Niklas var snabbast tätt följd av Emil och Jonas. Massor med hästkrafter och fyrhjulsdrift var en värdig utmaning för dessa konbanehjältar.

  • 1:a Niklas Rosell
  • 2:a Emil Löveryd
  • 3:a Jonas Christensen

Totalställning

Förare Kattleberg 14/5 Kattleberg 4/6 Kattleberg 20/8 Vårgårda 11/9 Kattleberg 25/9 Total-poäng
Klass A
Emil Löveryd 20p 20p 20p 20p 20p 100p
Björn Nyman 16p 18p 16p 18p 18p 86p
Arne Nyman 18p 16p 18p 14p 16p 82p
Anders Jansa   12p 14p 16p   42p
Per Löveryd 7p 8p 12p 10p   37p
Jan-Erling Rydquist 8p 9p   12p   29p
Nick Gleed 12p 14p       26p
Ludde Axelsson 9p 7p       16p
Roy Forslund 14p         14p
Janne Närman 10p         10p
Hendrik Konsa   10p       10p
Klass B
Niklas Rosell 18p 20p 20p 20p 20p 98p
Fredrik Boivie 20p 16p 18p 18p 18p 90p
Martin Thorsvret     14p 16p 16p 46p
Carin Carlqvist 8p 10p 10p 8p 7p 43p
Johnny Karlsson 16p   16p     32p
Mattias Samuelsson 9p 12p     9p 30p
Gert Söderberg 14p 14p       28p
Tommy Falck 12p   12p     24p
Ulf Svensson       12p 12p 24p
Stig Svensson       9p 10p 19p
Martin Gisell   18p       18p
Håkan Bornestrand     9p   8p 17p
Georgios Koutzamanis 7p 9p       16p
Philip Carlsson       14p   14p
Ulf Wohlén         14p 14p
David Dahl 10p         10p
Andreas Dunert       10p   10p
Lasse Sannes 6p         6p
Klass C
Jonas Christensen 18p 20p 20p 20p 20p 98p
Oscar Kärrqvist 14p 18p 16p 18p 18p 84p
Anders Johansson   10p 9p 14p 14p 47p
Benny Wahlberg 9p   8p 12p 9p 38p
Per Oleskog 20p 16p       36p
Linus Rydberg       16p 16p 32p
Mattias Reintz 16p 14p       30p
Marek Niemand   12p 14p     26p
Hans Elgeskog     12p   10p 22p
Christopher Rice     18p     18p
Mats Blomqvist 12p         12p
Stefan Johansson         12p 12p
Markus Santonen 10p         10p
Anders Bergqvist     10p     10p
Ulf Andersson 8p         8p
Hugo Santonen 7p         7p

Kattleberg 25/9

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Stint 6   Stint 7   Bästa tid Poäng
Klass A
Emil Löveryd

Rush
45,01   42,43   41,92   41,04 +6 41,89 +3 DNS   DNS   41,92 20p
Björn Nyman

Caterham 7
49,56   43,90   42,48   43,00 +3 43,47 +3 44,67   46,08 +3 42,48 18p
Arne Nyman

Porsche 944
46,62   45,72   44,22 +3 46,36   47,92   46,23   46,00   45,72 16p
Klass B
Niklas Rosell

Bmw 325
44,60 +4 45,06   44,24 +3 43,88   43,13   DNS   DNS   43,13 20p
Fredrik Boivie

Opel Speedster
46,73   45,27   45,25   44,21 +3 44,56   46,10   46,19   44,56 18p
Martin Thorsvret

Lotus Elise
49,16   48,48   47,77   47,21   45,10   47,28 +6 47,96   45,10 16p
Ulf Wohlén

Porsche 944
DNF   47,86 +3 46,99   47,25   47,56   45,89   DNF   45,89 14p
Ulf Svensson

Clio Cup Mk1
49,70   46,86   46,38   48,45   44,51 +3 DNF   49,22   46,38 12p
Stig Svensson

Porsche 944
54,86   50,66   50,02   49,27   48,15   50,38   49,59 +3 48,15 10p
Mattias Samuelsson

Honda Civic
49,76   51,18 +3 51,94   50,15   51,26 +3 50,79   49,62   49,62 9p
Håkan Bornestrand

Opel Speedster
55,66   53,17   51,82 +1 54,07   51,48   DNS   DNS   51,48 8p
Carin Carlqvist

Opel Speedster
62,89   55,54   56,33 +3 53,81   54,03   DNS   DNS   54,03 7p
Klass C
Jonas Christensen

MX-5
46,00   45,45   44,48   46,69   DNS   DNS   DNS   44,48 20p
Oscar Kärrqvist

MX-5
47,25 +3 45,48   57,86   46,81   45,82   51,43 +3 46,27   45,48 18p
Linus Rydberg

MX-5
47,92 +3 47,85   47,47   46,81   49,51   48,68   49,60 +3 46,81 16p
Anders Johansson

MX-5
DNS   51,04   48,04   48,79 +3 48,25   DNS   DNS   48,04 14p
Stefan Johansson

MX-5
50,30   47,32 +3 48,30   48,75 +3 48,21   48,55   48,10 +1 48,30 12p
Hans Elgeskog

MX-5
50,57   49,16   49,28   49,70   49,29   50,27   49,29   49,16 10p
Benny Wahlberg

MX-5
54,11   52,92   51,28   53,37   52,71   DNS   DNS   51,28 9p
DNS = startade ej, DNF = avslutade ej.
Bästa tider – klass A: 41,92 Emil Löveryd, klass B: 43,13 Niklas Rosell, klass C: 44,48 Jonas Christensen.

Vårgårda 11/9

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Bästa tid Poäng
Klass A
Emil Löveryd

Rush
DNF   52,33   49,88   49,80 +3 48,85 +3 49,88 20p
Björn Nyman

Caterham 7
62,73   DNF   53,66   52,53   50,45   50,45 18p
Anders Jansa

Caterham 7
DNF   54,12   52,81   53,30   51,63   51,63 16p
Arne Nyman

Rush
58,35   54,36   53,96 +1 52,33   51,65   51,65 14p
Jan-Erling Rydquist

Jeguar
58,21   DNF   53,73   DNS   DNS   53,73 12p
Per Löveryd

Corvette C3
67,78   63,13   64,44   DNS   DNS   63,13 10p
Klass B
Niklas Rosell

BMW 325
59,11   54,15   52,86   51,60   50,12   50,12 20p
Fredrik Boivie

Opel Speedster
57,84   53,55   55,08   53,92   53,56   53,55 18p
Martin Thorsvret

Lotus Elise
63,45   58,02   62,95   57,73   54,75   54,75 16p
Philip Carlsson

Porsche 911
59,81   56,44   54,93 +6 54,99   53,85 +3 54,99 14p
Ulf Svensson

Clio Race
59,99 +3 DNF   59,61   58,02   56,74   56,74 12p
Andreas Dunert

MX-5 Turbo
65,56   59,74   DNF   59,90   58,47   58,47 10p
Stig Svensson

Porsche 944
68,63   62,46   60,83   DNF   59,62   59,62 9p
Carin Carlqvist

Opel Speedster
67,92                   67,92 8p
Klass C
Jonas Christensen

MX-5
DNF   52,75   51,74   DNS   DNS   51,74 20p
Oscar Kärrqvist

MX-5
59,36   55,25   54,34   DNS   DNS   54,34 18p
Linus Rydberg

Mx-5
DNF   59,87   61,64   59,85   57,25   57,25 16p
Anders Johansson

MX-5
DNS   DNS   59,85   57,80   57,60   57,60 14p
Benny Wahlberg

MX-5
72,44   67,73   64,96 +3 67,69   64,93   64,93 12p
DNS = startade ej, DNF = avslutade ej.
Bästa tider – klass A: 49,88 Emil Löveryd, klass B: 50,12 Niklas Rosell, klass C: 51,74 Jonas Christensen.

Kattleberg 20/8

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Bästa tid Poäng
Klass A
Emil Löveryd

Rush
43,01   42,12 +3 DNF   41,05 +3 41,83   41,83 20p
Arne Nyman

Rush
46,27   44,11   45,25   43,43 +1 44,79 +1 44,11 18p
Björn Nyman

Caterham 7
48,99   46,24   45,77   43,93 +1 44,8 +3 44,93 16p
Anders Jansa

Caterham 7
48,21   47,7   45,52   45,35   46,24   45,35 14p
Per Löveryd

Corvette
53,19   51,99   DNF   DNF   DNS   51,99 12p
Klass B
Niklas Rosell

Bmw 325
46,47   44,91 +3 45,12   44,41   43,67 +3 44,41 20p
Fredrik Boivie

Opel Speedster
46,47   45,08 +3 45,86   45,56   DNS   45,56 18p
Johnny Karlsson

Opel Speedster
52,58   DNF   50,79   49,73   51,70   49,73 16p
Martin Thorsvret

Lotus Elise
51,46   50,37   50,51   DNF   52,68   50,37 14p
Tommy Falck

Lotus Elise
DNF   50,98   51,99   50,67   50,77   50,67 12p
Carin Carlqvist

Opel Speedster
53,89   51,93   61,74   52,30   53,69   51,93 10p
Håkan Bornestrand

Opel Speedster
56,40   DNF   53,84   55,17 +1 53,52   53,52 9p
Klass C
Jonas Christensen

MX-5
47,34   45,89   44,63   DNS   DNS   44,63 20p
Christopher Rice

MX-5
46,98   45,89 +3 46,44   46,09 +3 44,73   44,73 18p
Oscar Kärrqvist

MX-5
49,12   47,73   47,95   46,76   46,66   46,66 16p
Marek Niemand

MX-5
49,68   48,53   48,69   48,83   DNS   48,53 14p
Hans Elgeskog

MX-5
50,75   47,84 +4 49,18   50,04   49,34   49,18 12p
Anders Bergqvist

MX-5
54,86   52,07 +3 51,69   51,15   49,85   49,85 10p
Anders Johansson

MX-5
DNS   DNS   52,21   DNS   DNS   52,21 9p
Benny Wahlberg

MX-5
55,91   55,14   55,36   54,98   52,85   52,85 8p
DNS = startade ej, DNF = avslutade ej.
Bästa tider – klass A: 41,83 Emil Löveryd, klass B: 44,41 Niklas Rosell, klass C: 44,63 Jonas Christensen.

Kattleberg 4/6

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Bästa tid Poäng
Klass A
Emil Löveryd

Rush
43,93   43,22   43,64   42,77   DNS   42,77 20p
Björn Nyman

Caterham 7
46,21   47,37   45,44   45,12   44,56   44,56 18p
Arne Nyman

Rush
47,27   47,57   45,64   44,92   46,71   44,92 16p
Nick Gleed

Bmw 135
49,61   48,51   47,71   47,49   47,17   47,17 14p
Anders Jansa

Caterham 7
48,07 +3 48,14   47,37   55,69   DNS   47,37 12p
Hendrik Konsa

Porsche Carrera
50,49   49,09   49,89   49,55   49,23 +3 49,09 10p
Jan-Erling Rydquist

MX-5
52,09   51,44   51,33   51,16   49,96   49,96 9p
Per Löveryd

Corvette
55,35   63,44   53,01 +3 52,50   DNF   52,50 8p
Ludde Axelsson

Caterham 7
55,04   DNS   DNS   53,63   DNS   53,63 7p
Klass B
Niklas Rosell

Bmw 325
46,85   45,73   45,57   45,77   43,66   43,66 20p
Martin Gisell

BMW Z3
46,31   46,5   45,63   45,09   44,59   44,59 18p
Fredrik Boivie

Opel Speedster
47,81   46,82   46,27   45,25   45,09   45,09 16p
Gert Söderberg

Lotus Elise
47,75   47,32   47,35   DNF   DNF   47,32 14p
Mattias Samuelsson

Honda Civic
51,81   49,28   48,57   DNF   49,08   48,57 12p
Carin Carlqvist

Opel Speedster
53,56 +4 53,93 +3 51,60   48,92   DNS   48,92 10p
Georgios Koutzamanis

Golf GTI
50,67   52,07   51,20   DNS   DNS   50,67 9p
Klass C
Jonas Christensen

MX-5
46,96   46,57 +3 46,35   46,16   44,53   44,53 20p
Oscar Kärrqvist

MX-5
48,77   48,13   47,54   45,91   45,41 +3 45,91 18p
Per Oleskog

MX-5
49,35   47,13 +3 47,33 +3 46,87   45,96 +3 46,87 16p
Mattias Reintz

Smart Brabus
48,30   50,47 +3 49,05   48,75 +4 47,16 +3 48,30 14p
Marek Niemand

MX-5
50,59   49,93   49,29   49,42   49,57   49,29 12p
Anders Johansson

MX-5
54,36   53,33   52,43   51,66   DNS   51,66 10p
DNS = startade ej, DNF = avslutade ej.
Bästa tider – klass A: 42,77 Emil Löveryd, klass B: 43,66 Niklas Rosell, klass C: 44,53 Jonas Christensen.

Kattleberg 14/5

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Bästa tid Poäng
Klass A
Emil Löveryd

Rush
46,11   44,45   45,86   44,45 20p
Arne Nyman

Porsche 944
50,86   49,36   47,73   47,73 18p
Björn Nyman

Caterham 7
53,43   49,62   48,12   48,12 16p
Roy Forslund

Porsche 911
47,75 +6 48,51   DNS   48,51 14p
Nick Gleed

Bmw 135
57,26   52,49   48,99   48,99 12p
Janne Närman

Porsche 911
50,68   49,55   49,65   49,55 10p
Ludde Axelsson

Caterham 7
55,67   50,87   56,11   50,87 9p
Jan-Erling Rydquist

MX-5
54,23   53,74   55,98   53,74 8p
Per Löveryd

Corvette
58,86   56,68   53,96   53,96 7p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster
52,66   48,25   52,62 +1 48,25 20p
Niklas Rosell

Bmw 325
52,74   49,62   DNS   49,62 18p
Johnny Karlsson

Opel Speedster
56,22   49,99   51,18   49,99 16p
Gert Söderberg

Lotus Elise
50,03   50,29   DNS   50,03 14p
Tommy Falck

Lotus Elise
52,57   51,03   50,42   50,42 12p
David Dahl

Gul Nissan
71,52 +3 50,82   49,24 +3 50,82 10p
Mattias Samuelsson

Honda Civic
56,42   51,49   49,32 +3 51,49 9p
Carin Carlqvist

Opel Speedster
61,91 +1 55,73   51,77   51,77 8p
Georgios Koutzamanis

Golf GTI
61,99   56,48   51,81   51,81 7p
Lasse Sannes

MB 350 SLK
61,43   56,28   53,15   53,15 6p
Klass C
Per Oleskog

MX-5
91,11   49,13 +3 49,75   49,75 20p
Jonas Christensen

MX-5
54,87   49,95   52,18   49,95 18p
Mattias Reintz

Smart Brabus
51,61   50,98   52,77   50,98 16p
Oscar Kärrqvist

MX-5
52,45   53,11 +3 51,18   51,18 14p
Mats Blomqvist

Renault CV4
57,5   55,72   52,56   52,56 12p
Markus Santonen

Toyota MR2
64,69   55,81   60,00   55,81 10p
Benny Wahlberg

MX-5
67,42   63,75   61,22   61,22 9p
Ulf Andersson

MX-5
64,32 +3 59,85 +3 61,66   61,66 8p
Hugo Santonen

Toyota MR2
77,66 +3 DNF   66,85   66,85 7p
DNS = startade ej, DNF = avslutade ej.
Bästa tider – klass A: 44,45 Emil Löveryd, klass B: 48,25 Fredrik Boivie, klass C: 49,75 Per Oleskog.