SVKG Sprintrace resultat 2017

Totalställning

Förare Kattleberg 13/5 Vårgårda 28/5 Kattleberg 17/6 Vårgårda 10/9 Kattleberg 23/9 Totalpoäng*
Klass A
Ludde Axelsson 20p 20p   20p 18p 78p
Arne Nyman 18p   18p 16p 20p 72p
Anders Jansa   18p 16p 18p 14p 66p
Hans Forsberg     20p 12p   32p
Olaf Eickel         16p 16p
Claes Östberg     14p     14p
Emil Löveryd       14p   14p
Per Oleskog         12p 12p
Per Löveryd       10p   10p
Tobias Pervik       9p   9p
Klass B
Fredrik Boivie 20p 20p 20p 20p 16p 80p
Lennart Nyman 18p 18p 12p 18p 20p 74p
Niklas Rosell 16p 14p 18p     48p
Martin Thorsvret     16p 16p   32p
Johnny Karlsson     10p   18p 28p
Carl Wohlén   16p       16p
Anders Jillnefelt 14p         14p
Tobias Gunnarsson     14p     14p
Stig Svensson   12p       12p
Philip Carlsson     9p     9p
Lars Hjelm     8p     8p
Klass C
Jan Murvik 20p   20p 18p 18p 76p
Chris Rice 16p 20p 18p 20p   74p
Oscar Kärrqvist 18p 18p 16p 12p 16p 68p
Martin Sandberg 14p 16p 14p 16p 20p 66p
Anders Johansson 10p 12p 8p 7p 12p 42p
Mattias Reintz     12p 10p 14p 36p
Hans Elgeskog   9p 9p   10p 28p
Melvin Waern 9p   10p 3p 5p 27p
Benny Wahlberg 8p 7p 5p 1p 7p 27p
Alexander Rice 12p 14p       26p
Oskar Danielsson   8p 7p 5p 6p 26p
Christoffer Waern       14p   14p
Göran Tjärnlund 7p 6p   1p   14p
Jens Danielsson   5p 3p 2p 4p 14p
Göran Widfeldt       4p 8p 12p
Peter Sjölund     6p 6p   12p
Simon Hermansson   10p       10p
Albin Sjölund       9p   9p
Ulf Svensson         9p 9p
Tobias Gunnarsson       8p   8p
Joakim Gustafsson     4p     4p
Bengt Ekelund         3p 3p
*) Totalpoängen har beräknats genom att summera poängen för högst 4 sprintar (den lägsta tas bort). Ordningen mellan förare som fått samma totalpoäng bestäms genom att premiera den som fått högst poäng i en medräknad sprint. Om ordningen mellan förare inte kan avgöras genom detta premieras den som fått högst poäng i den borträknade sprinten. Om ordningen fortfarande inte kunnat avgöras hamnar förarna på delad plats.

Kattleberg 23/9

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Bästa tid* Poäng
Klass A
Arne Nyman

Porsche 944 (R-däck)
49,10   49,17   48,62   49,38   48,11   49,37 20p
Ludde Axelsson

Caterham (R-däck)
48,21   46,91 +3 47,12 +6 45,83 +6     50,06 18p
Olaf Eickel

Bubster
53,89   53,83   52,85   50,74   DNF   51,80 16p
Anders Jansa

Caterham (R-däck)
52,32   51,05 +3 49,08 +3 49,27 +3 49,99   52,04 14p
Per Oleskog

Boxster
60,24   57,82   55,55   51,97   52,87   52,42 12p
Klass B
Lennart Nyman

BMW 325
53,30   50,78 +3 51,15   52,08   52,37 +3 51,62 20p
Johnny Karlsson

Opel Speedster
62,33   56,74   54,77   54,50 +3 57,06   55,76 18p
Fredrik Boivie

Opel Speedster
53,36                   16p
Klass C
Martin Sandberg

Opel Astra GSI
52,18   49,19   48,60   49,22   48,15 +3 48,90 20p
Jan Murvik

MX-5 (R-däck)
49,71 +3 50,66   50,21   48,33   48,01   49,17 18p
Christoffer Waern

MX-5
49,98 +3 52,10   49,67           50,88 **
Oscar Kärrqvist

MX-5
56,06   51,00   51,37   51,88   51,54 +3 51,19 16p
Mattias Reintz

Smart Roadster
52,80 +1 50,32 +1 50,04 +3 51,81 +3 51,08   51,20 14p
Anders Johansson

MX-5
53,84   52,46   51,34   51,96       51,65 12p
Hans Elgeskog

MX-5
55,72   54,51   53,31   52,07 +3 52,22   52,77 10p
Ulf Svensson

Saab 2-takt
64,86   64,81   53,76   54,42   58,58   54,09 9p
Göran Widfeldt

MX-5
60,98   57,45   54,72   54,72   52,55 +3 54,72 8p
Benny Wahlberg

MX-5
59,14   58,30   54,12   58,28   55,72   54,92 7p
Oskar Danielsson

MX-5
59,19   55,18   55,20   55,05   55,17   55,11 6p
Melvin Waern

MX-5 (R-däck)
58,88   67,13   55,85   54,67   53,84   55,26 5p
Jens Danielsson

MX-5
60,65   56,74 +3 56,15   56,99   57,01   56,57 4p
Bengt Ekelund

Triumpf Sp
78,83   59,16 +3 56,06 +3 57,51 +3 57,07 +3 59,57 3p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
**) Körde utom tävlan.
Bästa stinttid i varje klass är markerad i fetstil.

Vårgårda 10/9

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Bästa tid* Poäng
Klass A
Ludde Axelsson

Caterham (R-däck)
54,12   52,25   51,47   53,48   51,80 +3 52,86 20p
Anders Jansa

Caterham (R-däck)
55,80 +1 55,54   54,69           56,12 18p
Arne Nyman

Porsche 944 (R-däck)
57,64   55,30   56,54           56,92 16p
Emil Löverud

Corvette
60,37   58,61   57,99   63,94   63,35   58,30 14p
Hans Forsberg

Lotus 7 (R-däck)
DNF   DNF   DNF   58,77   56,85   58,81 12p
Per Löverud

Corvette
64,12 +5 66,74   65,30   64,67   65,71   64,99 10p
Tobias Pervik

Corvette
DNF   DNF   DNF   68,25   68,38   69,32 9p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster
54,30   53,95   53,09   52,79   52,72   52,76 20p
Lennart Nyman

BMW 325
57,51   57,07 +3 56,55   61,65   DNF   57,03 18p
Martin Thorsvret

Lotus Elise
68,14   60,77   60,99           60,88 16p
Klass C
Chris Rice

MX-5 (R-däck)
56,33   55,21   52,95   54,79   54,26   54,61 20p
Jan Murvik

MX-5 (R-däck)
54,98   54,90   54,97   53,99   53,96   54,98 18p
Martin Sandberg

Opel Astra GSI
57,06   57,57   58,55 +3 55,68   56,37   56,03 16p
Christoffer Waern

MX-5
57,68   56,17   55,06   55,68   55,00   56,03 14p
Oscar Kärrqvist

MX-5
57,74   59,82 +6 58,30 +9 56,61   55,89   56,25 12p
Mattias Reintz

Smart Roadster
62,16   62,08   61,44   58,92   57,25   58,09 10p
Albin Sjölund

MX-5
63,92   59,48   58,53   70,70 +6 59,34   58,94 9p
Björn Hall

Nissan Rost
75,00   DNF   DNF   59,99   58,16   59,08 **
Tobias Gunnarsson

Nissan Rost
64,44   60,43   58,26           59,35 8p
Anders Johansson

MX-5
61,31   60,61               60,96 7p
Peter Sjölund

MX-5
73,00   68,38   64,50   61,77   62,82   62,30 6p
Oskar Danielsson

MX-5
64,42   63,65   63,60           63,63 5p
Göran Widfeldt

MX-5
67,81   64,89   62,55           63,72 4p
Melvin Waern

MX-5 (R-däck)
65,00   61,33 +3 58,87 +3 63,81   64,80   63,84 3p
Jens Danielsson

MX-5
67,72   64,46   73,43   64,16   63,87   64,02 2p
Göran Tjärnlund

RPB
71,99   69,39 +3 67,06           69,53 1p
Benny Wahlberg

MX-5
69,58   74,76               72,17 1p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
**) Körde utom tävlan.
Bästa stinttid i varje klass är markerad i fetstil.

Kattleberg 17/6

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Bästa tid* Poäng
Klass A

Hans Forsberg

Lotus 7 (R-däck)
DNF   46,42 +1 45,30   44,86   43,66   45,26 20p

Arne Nyman

Rush (R-däck)
45,83   44,92   45,33   46,79   46,36   46,12 18p

Anders Jansa

Caterham (R-däck)
45,52   44,56 +3 45,42   44,61 +3 45,28   46,35 16p

Claes Östberg

Ford GT 40 (R-däck)
55,39   59,60   47,79   46,71   46,11   47,41 14p
Klass B

Fredrik Boivie

Opel Speedster
44,77   43,87   43,33   43,92   43,33   43,33 20p

Niklas Rosell

MX-5 Kompr
DNF   46,14 +3 46,43   45,37   45,69   45,53 18p

Martin Thorsvret

Lotus Elise
48,92   49,38   45,44   48,59   52,83   47,02 16p

Tobias Gunnarsson

BMW Compact
49,54   48,71 +8 47,93   46,14   45,02 +8 47,04 14p

Lennart Nyman

BMW 325
49,02   48,64   45,03 +3 47,60   46,77   47,19 12p

Johnny Karlsson

Opel Speedster
52,32   48,95   48,01   47,60   DNF   47,81 10p

Philip Carlsson

Mini Works
49,35 +1 46,02 +3 DNF   47,33   45,66 +3 49,00 9p

Lars Hjelm

Cadilacen
50,73 +3 51,97   50,53 +3 51,31   58,54   51,64 8p
Klass C

Jan Murvik

MX-5 (R-däck)
44,55   43,65   43,13   49,11   DNF   44,39 20p

Chris Rice

MX-5 (R-däck)
47,25   45,53   47,02   44,59   44,15   45,37 18p

Oscar Kärrqvist

MX-5
47,16   45,58   45,14 +3 45,34   45,55 +3 45,46 16p

Martin Sandberg

Opel Astra GSI
47,30   46,04   45,92   46,66   46,55   45,98 14p

Mattias Reintz

Smart Roadster
51,71   48,12 +1 48,91   49,16   47,86   48,39 12p

Melvin Waern

MX-5 (R-däck)
50,87   47,86   48,75 +5 51,52 +6 48,10   48,98 10p

Hans Elgeskog

MX-5
50,52   49,56   49,23   49,65   50,26   49,40 9p

Anders Johansson

MX-5
DNS   51,43   50,58   49,81   49,50   49,66 8p

Oskar Danielsson

MX-5
51,83   50,15   50,44   49,53 +5 49,85   51,00 7p

Peter Sjölund

MX-5
54,98   52,66   51,24   DNF   52,13   51,69 6p

Benny Wahlberg

MX-5
54,43   53,38   51,94   53,09   52,18 +3 52,52 5p

Joakim Gustafsson

MX-5
61,20   53,85   54,29   55,00   53,39   53,62 4p

Jens Danielsson

MX-5
58,52   56,36   53,40 +3 54,94   52,85   54,90 3p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
Bästa stinttid i varje klass är markerad i fetstil.

Vårgårda 28/5

Förare Stint 1 (blött)   Stint 2 (blött)   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Stint 6   Stint 7   Bästa tid* Poäng
Klass A

Ludde Axelsson

Caterham (R-däck)
59,51   53,79   51,53   55,78 +3 52,09   52,82   51,11   52,32 20p

Anders Jansa

Caterham (R-däck)
59,47   54,41   53,54   53,21   51,46 +3 53,16   DNF   54,19 18p
Klass B

Fredrik Boivie

Opel Speedster
58,25   56,58   56,49   52,70   53,57   52,84   52,84   52,77 20p

Lennart Nyman

BMW 325
60,59   54,87   54,09 +9 55,43   54,64   53,38   53,31   53,35 18p

Carl Wohlén

Porsche 944
64,67   59,18   56,44   55,34   54,94   DNS   DNS   56,14 16p

Niklas Rosell

MX-5 Kompr
DNS   61,14   59,32   58,07   57,21   56,81   56,26   56,54 14p

Stig Svensson

Porsche 944
63,30   61,11   58,18 +3 58,31   57,35   58,53   57,56   58,46 12p
Klass C

Chris Rice

MX-5 (R-däck)
62,30 +5 58,64   58,74   57,39   54,03   54,35   52,86   54,45 20p

Oscar Kärrqvist

MX-5
DNS   59,89   58,57   57,03 +3 56,11   56,68   55,99   56,05 18p

Martin Sandberg

Opel Astra GSI
60,61   57,68   57,00   56,20 +6 56,59   55,84 +3 56,05   56,32 16p

Alexander Rice

MX-5 (R-däck)
64,67 +5 DNF   DNF   58,31   57,51   57,54   57,24   58,38 14p

Anders Johansson

MX-5
DNS   DNS   DNS   DNS   DNS   58,91   59,61   59,26 12p

Simon Hermansson

Volvo 945
65,50   63,35   62,82   60,91   61,03   61,11   60,01   60,46 10p

Hans Elgeskog

MX-5
65,70   61,64   60,56   60,44   61,14   DNS   DNS   60,50 9p

Oskar Danielsson

MX-5
68,02   DNF   62,79   63,07   62,30   64,15   61,90   62,10 8p

Benny Wahlberg

MX-5
71,85   68,56   69,23   65,81   65,51   63,47 +3 62,38   63,95 7p

Göran Tjärnlund

RPB
73,04   68,56   69,50   66,13   65,95   64,22   63,87   64,05 6p

Jens Danielsson

MX-5
82,88   71,35   74,00   74,33   70,91   70,98   68,26   69,59 5p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
Bästa stinttid i varje klass är markerad i fetstil.

Kattleberg 13/5

Förare Stint 1   Stint 2   Stint 3   Stint 4   Stint 5   Stint 6 (regn)   Stint 7 (regn)   Bästa tid* Poäng
Klass A

Ludde Axelsson

Caterham (R-däck)
47,36 +3 45,68   44,22 +3 44,98   43,72   58,98   DNS   45,35 20p

Arne Nyman

BMW 325
50,02   47,89   47,41   47,69   46,64   51,92   51,62   47,03 18p
Klass B

Fredrik Boivie

Opel Speedster
45,06   44,40   44,53   45,03   44,48   DNF   50,73   44,44 20p

Lennart Nyman

BMW 325
47,28   47,19   45,59   46,46   45,80   51,19   50,52   45,70 18p

Niklas Rosell

MX-5 Kompr
46,61   45,13   44,62 +3 45,92 +3 46,05 +3 50,60   49,69 +3 45,87 16p

Anders Jillnefelt

Lotus
53,06   DNF   51,93 +3 51,70 +3 50,85   58,93 +3 53,52   51,96 14p
Klass C

Jan Murvik

MX-5 (R-däck)
46,37   45,94   44,40   44,80   43,73   49,93   47,90   45,07 20p

Oscar Kärrqvist

MX-5
46,91   47,03   46,10 +3 47,36   46,28 +3 DNS   DNS   46,97 18p

Chris Rice

MX-5 (R-däck)
48,50   46,40   50,61   47,01 +3 46,57   51,12   54,95   47,49 16p

Martin Sandberg

Opel Astra GSI
50,02   48,14   47,51   47,81   47,33 +3 49,58 +3 49,57   47,66 14p

Alexander Rice

MX-5 (R-däck)
53,87   51,31   48,82   51,43   46,57   DNF   55,66   48,70 12p

Anders Johansson

MX-5 (R-däck)
51,78   51,00   DNS   DNS   DNS   DNS   DNS   52,39 10p

Melvin Waern

MX-5 (R-däck)
69,01 +3 59,17   54,88   53,49   51,73   62,10   56,10   53,61 9p

Benny Wahlberg

MX-5
60,37   55,38   53,24   54,34   54,56   DNS   DNS   53,79 8p

Göran Tjärnlund

RPB
68,47   60,34   57,30   58,10   56,65   61,73   60,36   56,98 7p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
Bästa stinttid i varje klass är markerad i fetstil.