Tårtkalas
13 juni kl. 09:00–17:00
- Detta evenemang har passerat.
SVKG bjuder in till en unik flyg- och körutflykt till Herrljunga flygklubb!

I samband med klubbens kommande födelsedag bjuder SVKG in till en dag som kombinerar två passioner i sin renaste form – mekanisk precision på marken och frihet i luften.
Tillsammans med Herrljunga flygklubb ger vi oss ut på en oförglömlig utflykt där sportbilskänslan möter klassisk flygromantik. Genom Hans ”Hacke” Forsberg – medlem både i SVKG och flygklubben – får vi en exklusiv möjlighet att uppleva flygning i allt från segelflyg till klassiska propellerkärror. På plats väntar:
- SK 11 De Havilland Tiger Moth (2 st) – tidlös flygklassiker med rå känsla och ren mekanik
- SK 50 Saab 91 Safir (1 st, ev. 2 st) – svensk ingenjörskonst i flygform
- Tvåsitsiga segelflygplan (2 st) – tyst glidflygning i sin mest eleganta form
- Ytterligare flygmaskiner kan tillkomma under dagen
Det blir en dag fylld av doften av flygfält, motorljud, propellervibrationer och glidflyg i perfekt samspel – inte helt olikt känslan av en välbalanserad sportbil på kurvig landsväg.
Självklart firar vi klubbens födelsedag (som är den 17:e juni) med stil – vi tänder grillen för klassiska Glennkorvar och avslutar med tårta (även glutenfri variant).
Utöver flygning och gemenskap väntar dessutom, precis som förra året, några spännande överraskningar under dagen. Modellflyg av olika typer och andra intressanta inslag kommer att dyka upp – så håll mobilkamerorna redo!
Praktiska detaljer
- Tider
- 09.00 Samling vid British Auto i Stenkullen
- 09.30 Senast avfärd
- 11.00 Beräknad ankomst till Herrljunga flygklubb
- Anmälan Görs senast 10:e juni och är obligatorisk. Intresse för provflygning anmäls via knappval i anmälan (preliminärt för planering av kapacitet).
- Priser
- Segelflyg junior (upp till 25 år): 500 kr
- Segelflyg senior (från 26 år): 700 kr
- De Havilland Tiger Moth: 700 kr
- Övriga flygplan: enligt överenskommelse med pilot
- Väder Flygningar genomförs endast vid gynnsamt väder. Vid ogynnsamt väder ställer vi inte in upplevelsen – istället väntar alternativa aktiviteter i hangar och under tak på flygplatsen. Klubbens födelsedag firar vi oavsett väder.
- Karta British Auto, Stenkullen – Herrljunga flygfält, Herrljunga. Den finns även tillgänglig i SVKG-appen.
Välkomna till en dag där motorer, propellrar och klubbanda möts på riktigt högvarv!