SVKG Sprintrace resultat 2018

Totalställning

Förare Kattleberg 14/4 Vårgårda 10/6 Kattleberg 4/8 Vårgårda 8/9 Total-
poäng*
Klass A
Joachim Zackrisson 18p 20p 20p 20p 60p
Olaf Eickel 14p 16p 16p 46p
Hans Forsberg 20p 18p 38p
Christoffer Lindkvist 14p 18p 32p
Andreas Lindkvist 12p 12p 24p
Ola Benson 9p 10p 19p
Anders Jansa 16p 16p
Marcus Calsson 10p 10p
Klass B
Fredrik Boivie 20p 20p 20p 20p 60p
Johnny Karlsson 14p 16p 30p
Michael Nilsson 18p 18p
Niklas Rosell 18p 18p
Jan Murvik 18p 18p
Mattias Reintz 18p 18p
Gert Söderberg 16p 16p
Claes Haglund 14p 14p
Oscar Kärrqvist 12p 12p
Klass C
Jan Murvik 20p 20p 18p 58p
Claes Haglund 16p 16p 16p 18p 50p
Fredrik Boivie 18p 20p 10p 48p
Mattias Reintz 12p 14p 12p 14p 40p
Chris Rice 8p 9p 20p 37p
Oscar Kärrqvist 9p 10p 14p 9p 33p
Martin Sandberg 14p 16p 30p
Christer Askerling 6p 8p 6p 8p 22p
Lasse Larsson 5p 8p 7p 20p
Niklas Rosell 18p 18p
Anders Johansson 4p 7p 4p 6p 17p
Melvin Waern 3p 4p 7p 14p
Thomas Pihl 12p 12p
Ludde Axelsson 12p 12p
Philip Carlsson 10p 10p
Gustav Karlbrink 10p 10p
Marek Niemand 9p 9p
Hans Elgeskog 7p 7p
Per-Magnus Bäckman 6p 6p
Benny Wahlberg 1p 2p 1p 3p 6p
Oskar Danielsson 5p 5p
Christoffer Wearn 5p 5p
Anders Jansa 5p 5p
Victoria Rice 4p 4p
Ulf Svensson 3p 3p
Ulf G Andersson 3p 3p
Jens Danielsson 2p 2p
Pontus Niemand 2p 2p
Daniel Bergsten 1p 1p 2p
Niklas Enander 1p 1p
Andreas Hillby 1p 1p
Sofia Wåkerås 1p 1p
*) Totalpoängen beräknas genom att summera poängen för högst 3 sprintar (den lägsta tas bort). Ordningen mellan förare med samma totalpoäng bestäms genom att premiera den med högst poäng i medräknad sprint, därefter premieras den med högst poäng i borträknad sprint. Vid samma slutpoäng därefter delas platsen.

Vårgårda 8/9

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Stint 6 Bästa tid* Poäng
Klass A
Joachim Zackrisson

Focus RS
61,37 59,78 +1 60,14 58,81 59,18 59,79 59,00 20p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster
59,64 58,28 59,44 59,67 58,47 58,23 58,26 20p
Mattias Reintz

Opel Speedster
61,62 60,83 61,23 18p
Johnny Karlsson

Opel Speedster
66,73 63,80 63,36 63,21 63,77 64,01 63,29 16p
Claes Haglund

Tesla
69,24 67,50 68,37 14p
Oscar Kärrqvist

Opel Speedster
70,44 67,01 68,73 12p
Klass C
Chris Rice

MX-5 (R-däck)
64,80 60,18 80,54 59,17 DNF 60,01 60,59 20p
Claes Haglund

MX-5 (R-däck)
61,90 60,74 61,05 +3 60,21 61,62 60,93 61,48 18p
Martin Sandberg

Opel Astra GSI
63,60 63,83 62,75 61,77 61,93 62,04 61,85 16p
Mattias Reintz

Smart Brabus
62,77 62,37 61,47 61,79 +3 DNF 62,77 61,92 14p
Ludde Axelsson

Smart Brabus
68,97 63,52 62,52 61,34 61,93 12p
Fredrik Boivie

MX-5 (R-däck)
60,76 61,60 62,18 10p
Oscar Kärrqvist

MX-5
66,32 62,26 62,78 63,09 62,17 60,79 +3 62,22 9p
Christer Askerling

BMW Z3
66,81 65,32 65,49 65,27 64,34 63,37 63,86 8p
Lasse Larsson

MX-5 ND
65,61 65,70 65,10 65,97 64,59 63,94 64,27 7p
Anders Johansson

MX-5 (R-däck)
66,65 64,62 63,18 64,15 63,65 64,42 6p
Anders Jansa

MX-5 (R-däck)
66,87 65,46 65,05 64,12 65,59 5p
Victoria Rice

MX-5 (R-däck)
71,84 66,72 64,40 +6 68,32 67,45 65,79 67,26 4p
Benny Wahlberg

MX-5 (R-däck)
70,25 69,05 69,40 68,65 70,41 68,51 69,58 3p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i fetstil.

Efter avslutad officiell sprint kördes flera stintar utom tävlan där förarna testade sina färdigheter, flera av dem i olika bilar. Följande bästa tider kördes alltså utom tävlan:

Förare Stint Stint Bästa tid
(Klass B)
Fredrik Boivie

Opel Speedster
57,43
Johnny Karlsson

Opel Speedster
61,79
(Klass C)
Fredrik Boivie

MX-5 (R-däck)
57,60
Chris Rice

MX-5 (R-däck)
57,96
Claes Haglund

MX-5 (R-däck)
59,43
Mattias Reintz

Smart Brabus
60,71
Martin Sandberg

Opel Astra GSI
60,97
Fredrik Boivie

Smart Brabus
61,18 60,88 61,03
Christer Askerling

BMW Z3
62,04
Lasse Larsson

MX-5 ND
63,63
Victoria Rice

MX-5 (R-däck)
64,58
Ludde Axelsson

Mazda CX3
67,22 66,56 66,89
Anders Jansa

Smart Brabus
69,74 65,39 67,57
Anders Jansa

Mazda CX3
70,35 70,96 70,66

Kattleberg 4/8

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Stint 6 Bästa tid* Poäng
Klass A
Joachim Zackrisson

Focus RS
51,55 +3 52,59 51,72 49,43 50,20 +3 51,30 +3 50,58 20p
Christoffer Lindkvist

Cayman GTS
57,27 54,45 54,03 +3 51,33 49,98 +3 49,59 +3 51,96 18p
Olaf Eikel

Bubster
52,25 52,76 52,93 53,93 53,09 51,84 52,05 16p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster
48,21 48,05 46,37 46,66 +1 47,71 46,97 46,67 20p
Jan Murvik

Opel Speedster
DNF 48,66 47,19 +3 46,95 +3 49,31 18p
Gert Söderberg

Lotus Elise S1
50,52 50,09 DNF 49,63 51,55 49,64 49,64 16p
Johnny Karlsson

Opel Speedster
54,41 52,53 52,08 51,05 52,70 51,64 51,35 14p
Klass C
Fredrik Boivie

MX-5 (R-däck)
50,20 51,07 47,53 47,75 +1 49,14 20p
Jan Murvik

MX-5 (R-däck)
DNF 48,65 48,01 +3 48,04 48,44 48,43 49,24 18p
Claes Haglund

MX-5 (R-däck)
53,84 50,80 49,23 48,28 49,38 49,35 49,76 16p
Oscar Kärrqvist

MX-5
50,50 50,15 50,50 50,60 50,92 50,07 50,11 14p
Mattias Reintz

Smart Brabus
51,95 50,72 50,81 +3 51,10 51,23 50,91 12p
Gustav Karlbrink

MX-5 (R-däck)
51,28 DNF 50,66 +1 57,75 +3 51,37 50,37 51,83 10p
Marek Niemand

MX-5
54,90 54,54 54,57 53,06 52,11 52,32 +3 52,59 9p
Lasse Larsson

MX-5 ND
54,05 54,99 53,01 55,02 52,86 52,40 52,63 8p
Melvin Waern

MX-5 NC
53,00 55,38 +3 54,72 52,82 55,40 59,46 +3 52,91 7p
Christer Askerling

BMW Z3
54,68 53,13 55,06 53,01 56,56 53,08 53,05 6p
Christoffer Wearn

MX-5 NC
53,37 53,64 53,34 53,08 64,43 +3 54,04 53,21 5p
Anders Johansson

MX-5 (R-däck)
51,70 51,75 +3 53,51 53,29 54,03 53,40 53,50 4p
Ulf G Andersson

MX-5 (R-däck)
55,42 54,70 54,52 54,02 54,00 53,46 54,73 3p
Pontus Niemand

MX-5
59,82 59,30 58,26 56,50 58,45 55,24 55,87 2p
Benny Wahlberg

MX-5
58,37 56,69 DNF 58,24 57,20 57,90 56,95 1p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i fetstil.

Vårgårda 10/6

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Bästa tid* Poäng
Klass A
Joachim Zackrisson

Focus RS
67,27 +5 64,39 62,40 64,11 62,84 +6 63,26 20p
Hans Forsberg

Seven (R-däck)
DNF 63,23 +5 63,87 DNF 63,06 64,47 18p
Olaf Eickel

Bubster
66,31 66,78 65,96 71,49 68,47 66,14 16p
Christoffer Lindkvist

Cayman GTS
72,73 69,58 +5 66,04 64,87 +3 64,16 +3 66,60 14p
Andreas Lindkvist

Cayman GTS
70,16 66,92 67,25 +3 71,35 +4 71,31 68,54 12p
Ola Benson

Nissan 2002
68,82 71,42 68,50 73,30 71,24 68,66 10p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster
61,12 61,66 61,34 65,90 65,32 +1 61,23 20p
Niklas Rosell

MX-5 Kompr
62,43 62,92 65,85 +3 64,78 64,81 62,68 18p
Klass C
Jan Murvik

MX-5 (R-däck)
62,13 64,25 +3 63,63 61,71 61,99 62,85 20p
Fredrik Boivie

MX-5 (R-däck)
62,50 62,67 61,81 63,16 18p
Claes Haglund

MX-5 (R-däck)
64,15 63,10 62,85 64,29 63,80 63,98 16p
Mattias Reintz

Smart Brabus
67,13 65,17 63,28 64,93 65,22 +3 64,11 14p
Thomas Pihl

MX-5 (R-däck)
62,95 +1 64,18 63,14 65,75 65,48 64,55 12p
Oscar Kärrqvist

MX-5
66,78 66,46 66,13 65,37 65,75 10p
Chris Rice

Toyota MR2 Mk1
65,20 +5 66,13 +3 67,54 66,31 +3 65,66 66,60 9p
Christer Askerling

BMW Z3
70,36 +1 67,72 68,45 69,17 67,75 67,74 8p
Anders Johansson

MX-5 (R-däck)
66,63 67,19 67,91 7p
Per-Magnus Bäckman

MX-5
72,33 68,80 69,02 71,36 +3 72,60 68,91 6p
Lasse Larsson

MX-5
76,36 75,93 71,89 70,10 69,25 69,68 5p
Melvin Waern

C1
77,89 72,55 72,37 70,63 70,22 +3 71,50 4p
Ulf Svensson

SAAB 2-takt
DNF 72,23 +5 73,19 +1 72,08 72,73 72,41 3p
Benny Wahlberg

MX-5 (R-däck)
70,44 73,63 72,69 72,57 2p
Daniel Bergsten

Renault 5
78,00 74,86 76,67 76,38 76,24 75,55 1p
Sofia Wåkerås

MX-5
89,43 79,35 76,60 80,58 82,04 77,98 1p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i fetstil.

Kattleberg 14/4

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Stint 6 Bästa tid* Poäng
Klass A
Hans Forsberg

Seven (R-däck)
44,65 43,60 +3 43,19 43,31 43,21 44,42 44,20 20p
Joachim Zackrisson

Focus RS
48,38 46,63 46,91 43,83 45,76 44,30 +3 44,80 18p
Anders Jansa

Caterham (R-däck)
44,85 +3 45,21 +6 44,53 45,06 44,63 44,13 45,33 16p
Olaf Eickel

Bubster
46,69 47,59 46,65 48,14 48,52 46,34 46,50 14p
Andreas Lindkvist

Cayman GTS
48,76 47,41 +6 47,84 47,38 49,94 52,07 +3 47,61 12p
Marcus Calsson

Räser1
51,94 48,94 48,96 47,96 49,03 47,53 47,75 10p
Ola Benzon

Nissan 2002
50,97 +9 52,40 48,94 51,15 49,59 52,21 49,27 9p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster
43,68 42,56 +1 43,13 42,31 42,17 42,55 +3 42,24 20p
Michael Nilsson

Opel Speedster
51,49 47,82 49,66 18p
Klass C
Jan Murvik

MX-5 (R-däck)
43,97 +3 42,88 +3 43,34 43,15 43,65 43,35 44,25 20p
Niklas Rosell

MX-5
44,98 44,58 45,27 46,75 44,30 45,75 44,44 18p
Claes Haglund

MX-5
47,91 46,30 44,93 44,67 45,37 45,19 44,80 16p
Martin Sandberg

Opel Astra GSI
44,87 +3 45,64 45,76 46,00 44,98 45,10 45,04 14p
Mattias Reintz

Smart Brabus
46,20 54,30 47,32 46,44 46,05 45,42 45,74 12p
Philip Carlsson

MX-5
46,96 45,56 +3 45,89 45,98 46,22 +3 45,77 +3 45,94 10p
Oscar Kärrqvist

MX-5
47,97 46,81 47,47 46,22 46,52 9p
Chris Rice

Toyota MR2 Mk1
47,15 +6 48,37 +1 47,16 47,31 46,80 +3 46,12 46,64 8p
Hans Elgeskog

MX-5
48,77 49,28 48,00 47,76 47,09 47,16 47,13 7p
Christer Askerling

BMW Z3
50,91 +4 52,63 50,35 49,73 +3 48,14 46,28 47,21 6p
Oskar Danielsson

MX-5
48,84 48,36 +1 48,16 48,20 49,66 47,99 48,08 5p
Anders Johansson

MX-5
49,18 48,12 49,21 49,90 48,65 4p
Melvin Waern

Kia Sportage
50,09 +6 49,90 50,04 50,08 49,62 50,90 49,76 3p
Jens Danielsson

MX-5
51,00 50,80 +3 52,01 51,57 49,67 +3 50,06 50,53 2p
Benny Wahlberg

MX-5
51,49 +3 52,09 52,33 52,35 52,21 1p
Daniel Bergsten

Renault 5
52,47 53,34 53,65 56,07 53,85 54,92 52,91 1p
Niklas Enander

SAAB 96
53,24 52,72 52,98 1p
Andreas Hillby

SAAB 96
53,54 52,78 53,16 1p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i fetstil.