SVKG Sprintrace resultat 2020

Totalställning

Förare Kattleberg 18/4 Vårgårda 14/5 Vårgårda 25/6 Kattleberg 9/8 Vårgårda 13/9 Total-
poäng*
Klass A
Fredrik Boivie 0p 0p
Ludde Axelsson 2p 2p
Anders Jansa 4p 4p
Hans Forsberg 6p 6p
Christian Liljekvist 8p 8p
Ola Benson 10p 10p
Daniel Strigård 12p 12p
Mikael Nordin 14p 14p
Marcus Carlsson 15p 15p
Ilmo Anttonen 16p 16p
Stefan Trädgårdh 17p 17p
Klass B
Chriss Rice 0p 0p
Philip Carlsson 2p 2p
Marcus Hansson 4p 4p
Lennart Nyman 6p 6p
Andreas Lindkvist 8p 8p
Andreas Gunnarsson 10p 10p
Fredrik Johansson 12p 12p
Stefan Johansson 14p 14p
Klass C
Mattias Reintz 0p 0p
Gustav Karlbrink 2p 2p
Oscar Kärrqvist 4p 4p
Jonas Christensen 6p 6p
Claes Haglund 8p 8p
Anders Johansson 10p 10p
Christer Askerling 12p 12p
Anders Svensson 14p 14p
Hans Elgeskog 15p 15p
*) Totalpoängen beräknas genom att summera poängen för högst 4 sprintar (den högsta tas bort). Ordningen mellan förare med samma totalpoäng bestäms genom att premiera den med lägst poäng i medräknad sprint, därefter premieras den med lägst poäng i borträknad sprint. Vid samma slutpoäng därefter delas platsen.

Kattleberg 18/4

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Stint 6 Bästa tid* Poäng
Klass A
Fredrik Boivie

Westfield (R-däck)
42,37 42,22 41,82 41,76 43,66 42,79 0p
Ludde Axelsson

Caterham (R-däck)
45,58 43,32 42,05 43,60 42,32 41,79 42,92 2p
Anders Jansa

Caterham (R-däck)
44,22 43,85 42,62 +1 42,84 43,17 43,08 +3 44,01 4p
Hans Forsberg

Seven (R-däck)
44,84 45,72 44,12 44,36 43,79 44,96 6p
Christian Liljekvist

Estfield Super Seven (R-däck)
45,50 44,99 43,70 60,67 44,49 45,10 8p
Ola Benson

Nissan 200SX
47,18 46,53 47,94 46,49 44,30 45,40 10p
Daniel Strigård

Caterham 7 (R-däck)
55,84 47,18 46,72 46,41 44,41 44,52 45,47 12p
Mikael Nordin

Tiger (R-däck)
48,37 46,10 44,29 45,02 45,26 45,66 14p
Marcus Carlsson

Seven (R-däck)
47,02 45,79 45,44 45,42 45,09 46,26 15p
Ilmo Anttonen

Porsche 911 4S
59,48 +3 47,59 +1 48,15 +3 47,64 46,48 46,20 +9 47,06 16p
Stefan Trädgårdh

Ariel Atom
51,61 60,28 50,56 50,52 47,78 49,15 17p
Klass B
Chriss Rice

Speedster (R-däck)
42,46 41,89 42,11 +3 41,89 41,52 42,71 0p
Philip Carlsson

Vauxhall (R-däck)
45,94 +3 45,95 +3 43,60 44,54 42,82 44,21 2p
Marcus Hansson

Honda 2000 (R-däck)
44,93 45,37 44,86 +3 45,68 44,85 44,45 45,65 4p
Lennart Nyman

BMW 330
47,13 45,72 +1 46,26 46,32 47,79 46,19 46,23 6p
Andreas Lindkvist

MX-5 (R-däck)
49,83 48,15 48,78 DNF 47,14 48,65 8p
Andreas Gunnarsson

MX-5 (R-däck)
DNF 52,70 49,37 48,54 47,47 49,01 10p
Fredrik Johansson

MX-5 turbo (R-däck)
49,52 48,66 +1 49,80 51,41 50,50 49,93 +3 50,66 12p
Stefan Johansson

Mx-5 Kompr
54,92 51,65 49,73 +3 52,02 51,41 51,53 14p
Klass C
Mattias Reintz

Smart Roadster
46,62 45,50 45,21 46,12 44,94 44,63 44,79 0p
Gustav Karlbrink

MX-5 (R-däck)
45,60 44,16 DNF 44,89 44,56 43,32 +1 45,24 2p
Oscar Kärrqvist

MX-5 (R-däck)
47,10 47,38 46,64 45,94 45,15 46,55 4p
Jonas Christensen

MX-5
46,73 46,74 46,67 46,34 +3 46,44 46,56 6p
Claes Haglund

MX-5 (R-däck)
47,68 46,92 46,35 47,06 46,13 47,24 8p
Anders Johansson

MX-5
48,58 48,15 48,30 47,48 47,82 10p
Christer Askerling

BMW Z3
49,69 50,59 47,76 51,22 47,90 49,35 47,83 12p
Anders Svensson

MX-5 (R-däck)
49,78 DNF 48,51 49,47 47,30 48,91 14p
Hans Elgeskog

MX-5
49,65 49,51 50,18 48,77 49,16 48,97 15p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i röd fetstil.