SVKG Sprintrace resultat 2019

Totalställning

Förare Kattleberg 13/4 Vårgårda 9/5 Vårgårda 13/6 Kattleberg 10/8 Vårgårda 15/9 Total-
poäng*
Klass A
Arne Nyman 4p 25p 2p 0p 4p 10p
Jonas Norrman 25p 2p 4p 4p 2p 12p
Jan-Erling Rydquist 6p 4p 10p 2p 6p 18p
Joachim Zackrisson 0p 0p 6p 25p 25p 31p
Anders Jansa 2p 6p 8p 25p 25p 41p
Mikael Nordin 10p 25p 12p 25p 8p 55p
Jan-Erik Närman 8p 25p 15p 25p 10p 58p
Ludde Axelsson 25p 25p 0p 25p 25p 75p
Fredrik Boivie 25p 25p 25p 25p 0p 75p
Rune Ducaé 25p 25p 25p 6p 25p 81p
Christer Johansson 12p 25p 25p 25p 25p 87p
Jesper Schwartz 25p 25p 25p 25p 12p 87p
Lars-Göran Itskowitz 14p 25p 25p 25p 25p 89p
Marcus Carlsson 25p 25p 14p 25p 25p 89p
Christina Rosenberg 15p 25p 25p 25p 25p 90p
Klass B
Fredrik Boivie 0p 0p 0p 0p 25p 0p
Chriss Rice 2p 2p 25p 2p 0p 6p
Marcus Hansson 6p 6p 6p 25p 2p 20p
Lennart Nyman 4p 10p 2p 6p 10p 22p
Andreas Lindkvist 10p 14p 4p 25p 12p 40p
Christoffer Lindkvist 8p 12p 10p 25p 25p 55p
Johnny Carlsson 25p 25p 25p 4p 4p 58p
Fredrik Johansson 25p 25p 25p 8p 8p 66p
Philip Carlsson 25p 4p 25p 25p 25p 79p
Mattias Samuelsson 25p 25p 25p 25p 6p 81p
Filip Albinsson 25p 8p 25p 25p 25p 83p
Ola Benson 25p 25p 8p 25p 25p 83p
David Rice 12p 25p 25p 25p 25p 87p
Sebastian Svedin 25p 25p 12p 25p 25p 87p
Gerhard Carlsson 25p 15p 25p 25p 25p 90p
Jonas Christenssen 25p 16p 25p 25p 25p 91p
Klass C
Mattias Reintz 0p 2p 2p 2p 2p 6p
Oscar Kärrqvist 25p 8p 8p 4p 6p 26p
Claes Haglund 2p 25p 0p 25p 0p 27p
Anders Johansson 12p 10p 10p 8p 8p 36p
Lasse Larsson 25p 4p 6p 6p 25p 41p
Janne Murvik 25p 0p 25p 0p 25p 50p
Martin Sandberg 4p 6p 25p 25p 25p 60p
Hans Elgeskog 14p 12p 25p 25p 15p 66p
Oskar Danielsson 8p 25p 25p 25p 10p 68p
Jonas Christenssen 25p 15p 25p 25p 4p 69p
Benny Wahlberg 25p 14p 14p 25p 17p 70p
Jens Danielsson 10p 25p 25p 25p 16p 76p
Göran Widfeldt 15p 25p 12p 25p 25p 77p
Anders Svensson 25p 25p 4p 25p 25p 79p
Niklas Rosell 6p 25p 25p 25p 25p 81p
Andreas Rydell 25p 25p 25p 25p 12p 87p
Weimer Andersson 25p 25p 25p 25p 14p 89p
Lars-Göran Itskowitz 16p 25p 25p 25p 25p 91p
*) Totalpoängen beräknas genom att summera poängen för högst 4 sprintar (den högsta tas bort). Ordningen mellan förare med samma totalpoäng bestäms genom att premiera den med lägst poäng i medräknad sprint, därefter premieras den med lägst poäng i borträknad sprint. Vid samma slutpoäng därefter delas platsen.

Vårgårda 15/9

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Bästa tid* Poäng
Klass A
Fredrik Boivie

Westfield (R-däck)
57,94 56,72 57,47 56,25 57,49 0p
Jonas Norrman

Pegasus-7:a (R-däck)
58,57 58,58 57,59 57,52 56,26 57,89 2p
Arne Nyman

BMW M3
62,61 58,82 58,34 58,18 57,87 58,03 4p
Jan-Erling Rydqvist

Jeguar (R-däck)
59,53 58,93 60,74 58,38 59,06 59,66 6p
Mikael Nordin

Tiger B6 GSXR 1000 (R-däck)
62,24 61,36 60,75 62,06 8p
Jan-Erik Närman

Porsche 911
65,56 65,21 65,39 10p
Jesper Schwartz

SAAB 99 RWD (R-däck)
70,10 71,02 69,25 69,21 67,04 69,13 12p
Niklas Bille

Porsche 911
66,35
Klass B
Chriss Rice

Mx-5
60,55 60,18 59,95 60,07 0p
Marcus Hansson

Honda 2000 (R-däck)
59,39 59,56 60,44 58,88 60,14 2p
Johnny Carlsson

Opel Speedster
65,93 +5 62,95 61,02 62,14 61,53 61,28 4p
Mattias Samuelsson

Honda 2000 (R-däck)
63,50 61,96 60,30 64,90 61,02 61,66 6p
Fredrik Johansson

MX-5 turbo
62,65 61,55 63,03 62,49 64,68 62,02 8p
Lennart Nyman

BMW 330
68,07 65,89 64,42 64,25 DNF 64,34 10p
Andreas Lindkvist

MX-5 (R-däck)
65,17 63,48 64,84 +3 65,33 12p
Klass C
Claes Haglund

MX-5
60,46 59,06 59,85 59,46 0p
Mattias Reintz

Smart Roadster
60,47 62,37 60,87 60,67 2p
Jonas Christensson

MX-5 (R-däck)
61,70 61,91 60,49 62,10 4p
Oscar Kärrqvist

MX-5 (R-däck)
61,63 62,88 62,34 62,99 6p
Anders Johansson

MX-5 (R-däck)
64,30 63,47 62,11 63,12 63,62 8p
Oskar Danielsson

MX-5 (R-däck)
63,62 63,59 63,31 63,32 63,16 64,24 10p
Andreas Rydell

Volvo V40
64,83 66,03 70,19 65,20 65,56 65,02 12p
Weimer Andersson

MX-5 (R-däck)
65,37 62,95 65,16 14p
Hans Elgeskog

MX-5
65,21 66,09 65,30 65,21 65,21 15p
Jens Danielsson

MX-5 (R-däck)
65,58 +3 65,52 +3 64,23 67,38 16p
Benny Wahlberg

MX-5
73,89 73,32 71,04 72,18 17p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i röd fetstil.

Kattleberg 10/8

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Stint 6 Bästa tid* Poäng Nästa
race**
Klass A
Arne Nyman

BMW M3 (+75 kg)
50,02 49,23 +6 49,74 50,44 +3 50,19 47,95 48,85 0p +75 kg
Jan-Erling Rydqvist

Jeguar (R-däck, +25 kg)
50,48 49,62 48,99 48,91 48,18 47,60 48,89 2p +50 kg
Jonas Norrman

Pegasus-7:a (R-däck, +75 kg)
52,52 50,30 +3 51,86 48,56 48,21 47,25 +4 49,39 4p +25 kg
Rune Ducaé

C63 AMG
56,05 55,65 53,12 53,47 52,46 50,91 51,69 6p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster (+75 kg)
45,69 44,78 45,26 45,52 45,38 45,10 +3 45,02 0p +75 kg
Chriss Rice

Opel Speedster (R-däck)
50,79 50,88 49,85 49,79 50,19 49,58 50,69 2p +50 kg
Johnny Carlsson

Opel Speedster
58,68 52,40 50,40 51,82 51,66 51,17 50,79 4p +25 kg
Lennart Nyman

BMW 330 (+50 kg)
53,56 54,12 52,39 50,67 +3 51,02 50,07 +9 51,71 6p
Fredrik Johansson

MX-5 turbo
56,15 53,95 +6 55,62 55,87 56,16 55,98 55,75 8p
Klass C
Janne Murvik

MX-5 (R-däck)
47,85 47,55 47,07 46,35 46,32 45,42 46,87 0p +75 kg
Mattias Reintz

Smart Roadster (+75 kg)
50,10 48,91 48,54 48,37 48,10 +3 48,31 48,34 2p +50 kg
Oscar Kärrqvist

MX-5 (R-däck, +25 kg)
52,03 +3 51,99 52,28 60,34 50,27 50,27 50,27 4p +25 kg
Lasse Larsson

MX-5 ND (+50 kg)
51,72 51,74 50,82 DNF 51,15 50,67 50,75 6p
Anders Johansson

MX-5
53,07 52,61 52,40 51,44 51,73 51,59 8p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
**) Tilläggsvikt som förare får vid nästa race som denne deltar i.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i röd fetstil.

Vårgårda 13/6

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Bästa tid* Poäng Nästa
race**
Klass A
Ludde Axelsson

Caterham (R-däck)
62,37 54,12 53,34 +3 52,59 52,55 53,57 0p +75 kg
Arne Nyman

BMW M3
57,36 55,05 54,21 54,39 54,10 54,16 2p +50 kg
Jonas Norrman

Pegasus-7:a (R-däck)
56,60 +5 54,20 +3 54,52 53,57 52,95 54,26 4p +25 kg
Jocke Zachrisson

Focus RS
56,73 56,14 56,19 55,37 54,21 54,79 6p
Anders Jansa

Caterham (R-däck)
55,89 +5 55,03 55,19 54,60 54,52 55,56 8p
Jan-Erling Rydqvist

Jeguar (R-däck)
56,43 +5 55,06 55,00 +3 55,65 55,01 56,04 10p
Mikael Nordin

Tiger B6 GSXR 1000 (R-däck)
61,08 56,03 57,99 58,01 12p
Marcus Carlsson

Seven (R-däck)
59,01 DNF 58,05 58,07 59,77 59,06 14p
Jan-Erik Närman

Porsche 911
60,86 DNF 61,93 59,33 58,94 59,14 15p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster (+130 kg)
55,52 54,34 55,33 54,37 54,15 54,25 0p +75 kg
Lennart Nyman

BMW 330
61,03 60,67 59,19 58,13 57,27 57,70 2p +50 kg
Andreas Lindkvist

MX-5 (R-däck)
62,90 58,08 59,68 57,78 57,79 58,79 4p +25 kg
Marcus Hansson

Honda 2000 (R-däck)
59,40 58,45 57,19 +3 58,14 57,71 58,93 6p
Ola Benson

Toyota Celica
61,68 58,42 +3 60,64 60,10 59,12 59,61 8p
Christofer Lindkvist

MX-5 (R-däck)
58,46 58,02 +6 58,68 +3 58,02 +3 60,74 10p
Sebastian Svedin

MX-5 (R-däck)
DNF 73,50 75,23 66,05 64,79 66,42 12p
Klass C
Claes Haglund

MX-5 (R-däck, +130 kg)
61,07 57,43 63,47 57,22 79,45 +5 57,33 0p +75 kg
Mattias Reintz

Smart Roadster (+130 kg)
58,65 57,85 57,72 57,01 +3 57,96 57,79 2p +50 kg
Anders Svensson

MX-5
DNF 64,64 60,97 58,80 57,88 58,34 4p +25 kg
Lasse Larsson

MX-5 ND (+130 kg)
58,27 +3 57,62 59,24 +3 60,35 59,86 58,74 6p
Oscar Kärrqvist

MX-5 (R-däck)
59,44 60,45 60,09 60,77 8p
Anders Johansson

MX-5
63,76 62,70 61,65 61,88 +3 61,36 61,51 10p
Göran Widfelt

MX-5 (R-däck)
66,77 64,14 60,95 63,55 12p
Benny Wahlberg

MX-5
68,13 +5 64,79 64,94 66,05 64,13 64,46 14p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
**) Tilläggsvikt som förare får vid nästa race som denne deltar i.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i röd fetstil.

Vårgårda 9/5

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Bästa tid* Poäng Nästa race**
Klass A
Joachim Zackrisson

Focus RS (+75 kg)
60,83 59,16 59,86 59,05 60,05 59,11 0p +75 kg
Jonas Norrman

Pegasus-7:a (R-däck)
62,67 60,26 69,34 +3 61,87 +6 60,71 61,49 2p +50 kg
Jan-Erling Rydquist

Jeguar (R-däck)
61,52 +5 60,32 62,56 62,93 60,76 61,54 4p +25 kg
Anders Jansa

Caterham (R-däck, +50 kg)
63,74 62,61 64,00 62,53 63,87 63,57 6p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster (+75 kg)
57,54 56,78 56,78 55,72 56,25 0p +75 kg
Chriss Rice

Opel Speedster (R-däck. +50 kg)
59,56 64,90 59,03 58,20 58,81 59,51 2p +50 kg
Philip Carlsson

Vauxhall
62,28 +3 61,67 62,11 +3 63,06 61,69 61,68 4p +25 kg
Marcus Hansson

Honda 2000 (R-däck)
62,99 +3 60,01 +6 62,62 60,50 +3 61,42 +3 64,06 6p
Filip Albinsson

Honda 2000 (R-däck)
67,43 68,53 63,79 63,24 61,38 +6 64,52 8p
Lennart Nyman

BMW 330 (+25 kg)
68,58 +3 67,06 68,23 65,47 64,81 65,14 10p
Christoffer Lindqvist

Mazda MX-5 (R-däck)
69,33 67,59 66,19 64,85 65,69 66,27 12p
Andreas Lindkvist

Mazda MX-5 (R-däck)
72,29 69,03 68,05 66,62 64,71 66,67 14p
Gerhard Carlsson

Vauxhall
72,31 +8 69,08 +3 67,90 67,32 68,75 67,61 15p
Jonas Christenssen

Vauxhall
63,22 +3 DNF 64,53 +9 DNF 69,88 16p
Klass C
Janne Murvik

Mazda MX-5 (R-däck)
62,93 62,25 62,30 59,82 59,86 60,84 0p +75 kg
Mattias Reintz

Smart Roadster (+75 kg)
62,41 61,30 62,77 61,37 61,35 61,33 2p +50 kg
Lasse Larsson

Mazda MX-5
61,90 61,24 62,37 61,97 62,60 61,57 4p +25 kg
Martin Sandberg

Opel Astra (+25 kg)
63,69 62,42 62,84 62,19 61,61 61,90 6p
Oscar Kärrqvist

Mazda MX-5
64,44 64,50 63,22 63,74 62,30 62,76 8p
Anders Johansson

Mazda MX-5
64,90 72,34 71,03 64,86 64,87 64,87 10p
Hans Elgeskog

Mazda MX-5
68,85 67,38 66,86 67,40 65,30 66,08 12p
Benny Wahlberg

Mazda MX-5
72,63 70,18 71,07 70,06 69,09 69,58 14p
Jonas Christenssen

Nissan Primera
69,71 +3 69,07 70,90 15p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
**) Tilläggsvikt som förare får vid nästa race som denne deltar i.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i röd fetstil.

Kattleberg 13/4

Förare Stint 1 Stint 2 Stint 3 Stint 4 Stint 5 Bästa tid* Poäng Nästa race**
Klass A
Joachim Zackrisson

Focus RS
46,75 44,55 44,98 43,87 44,45 44,16 0p +75 kg
Anders Jansa

Caterham (R-däck)
44,81 45,17 44,62 +1 43,62 43,50 44,56 2p +50 kg
Arne Nyman

BMW M3
46,19 45,37 45,21 +4 46,34 44,93 45,15 4p +25 kg
Jan-Erling Rydquist

Jeguar
48,53 47,38 46,89 45,79 46,06 45,93 6p
Jan-Erik ?

Porsche 911
48,81 48,32 47,81 47,00 46,18 +1 47,09 8p
Mikael Nordin

Tiger B6 GSXR 1000
47,99 46,62 DNF 48,95 46,58 +3 47,30 10p
Christer Johansson

Lotus 7
51,44 48,59 48,32 48,94 49,69 48,46 12p
Lars-Göran Itskowitz

McLaren
50,07 48,05 49,06 14p
Christina Rosenberg

McLaren
55,57 55,96 54,50 51,92 +3 54,71 15p
Klass B
Fredrik Boivie

Opel Speedster
43,91 43,07 42,93 42,90 42,94 42,92 0p +75 kg
Chriss Rice

Opel Speedster (R-däck)
43,31 +3 42,96 42,99 +1 42,53 +1 42,91 +1 44,25 2p +50 kg
Lennart Nyman

BMW 330
47,64 +3 47,56 48,25 45,63 45,53 +4 46,60 4p +25 kg
Marcus Hansson

Mazda MX-5 (R-däck)
47,12 46,97 +3 47,26 46,36 46,02 47,19 6p
Christoffer Lindqvist

Mazda MX-5 (R-däck)
46,99 +4 48,64 47,70 47,75 47,43 48,57 8p
Andreas Lindkvist

Mazda MX-5 (R-däck)
50,03 48,29 +3 47,98 47,68 +3 49,85 49,92 10p
David Rice

Opel Speedster (R-däck)
55,96 57,90 53,29 54,69 50,68 51,99 12p
Klass C
Mattias Reintz

Smart Roadster
45,88 44,60 44,55 45,55 44,12 +3 44,58 0p +75 kg
Martin Sandberg

Opel Astra
47,13 46,55 +1 47,64 46,05 45,92 45,99 2p +50 kg
Claes Haglund

Mazda MX-5 (R-däck)
46,40 46,31 45,11 45,20 45,21 46,16 4p +25 kg
Niklas Rosell

BMW 318 is
48,98 47,17 46,99 47,14 46,98 46,99 6p
Oskar Danielsson

Mazda MX-5
47,91 +4 47,82 47,09 47,59 47,27 47,18 8p
Jens Danielsson

Mazda MX-5
49,92 51,41 49,00 48,47 48,74 10p
Anders Johansson

Mazda MX-5
49,05 49,09 48,47 48,76 12p
Hans Elgeskog

Mazda MX-5
49,39 48,88 49,16 49,15 49,02 14p
Göran Widfeldt

Mazda MX-5
55,30 52,01 53,74 52,26 50,66 51,34 15p
Lars-Göran Itskowitz

Mazda MX-5
52,66 53,88 53,27 16p
*) Bästa tid är medelvärdet av de två snabbaste stintarna plus 1 sekunds tillägg om R-däck använts.
**) Tilläggsvikt som förare får vid nästa race som denne deltar i.
00,00 Bästa tid i varje klass är markerad i röd fetstil.